Skip to content
Vaegnägijale

Tartu lastekirjanduse auhinna kandidaadid on selgunud

Tartu linn annab üheksandat korda välja Lapsepõlve auhinna nime kandva kirjandusauhinna, mille laureaadiks saab üks 2022. aastal ilmunud laste- või noorteraamatu autor. Auhinna võitja selgub raamatu ja roosi päevale järgneval esmaspäeval, 24. aprillil.

Neljaliikmeline žürii, mida juhtis 2021. aasta auhinna laureaat Triinu Laan, valis kandideerima  järgmised autorid ja teosed: Ilmar Tomuski “Julius, mida sina suvel tegid”, Tiina Laanemi  “Katariina kaaperdab kooli”,  Piret Jaaksi “Härra Maru mustikapood”, Meelis Krafti  “Tiuhkamäe” ja Kadri Kiho “Endel ja Kati”. 

Žürii arvamuse koondas Triinu Laan esiletõstetud raamatute lühitutvustusse: 
 
Ilmar Tomusk “Julius, mida sina suvel tegid”  (Tammerraamat)
Meeleolukas lugu Juliusest ja sellest, kuidas ta suvel peaaegu et mitte midagi ei teinud. Ridade vahele on peidetud oluline sõnum, et suvi maal vanaema-vanaisaga kannatab võrdlust ükskõik millise väljamaareisiga. Sobib nii õhtujutuks kui ka iselugemiseks, päris pisikestele ja tegelikult ka kõigile juba väikelapseeast väljakasvanuile muhedaks pisilugemise ampsuks.

Tiina Laanem  “Katariina kaaperdab kooli” (Pegasus)
Teate ju küll neid püsimatuid, kuid nutikaid lapsi, keda jätkub igale poole ja kelle poole vaadatakse hukkamõistvalt siis, kui miskit JÄLLE juhtunud on? Peategelane Katariina on just selline. Ilmselt tuleb igale perele, kus selline rahutu laps kasvamas, midagi tuttavat ette. 

Piret Jaaks “Härra Maru mustikapood” (Varrak)
Härra Maru on eluvõõras eriliste ideedega poiss, kes paistab tahtvat, et elu jääkski talle võõraks. Aga lastelaagri õpetaja julgustusel teeb Maru tutvust hirmutava, kuid mustikamaitselise loodusega. Lugeja saab läbi Härra Maru silmade tuttavaks ühe väga sissepoole elava lapse mõttemaailmaga. 

Meelis Kraft  “Tiuhkamäe” (Sooroheline)
Kaasakiskuv paranormaalne noortekas, kus seiklused toimuvad nii ajas kui ruumis. Autor on suutnud end hoida kõigist harilikest noortekaklišeedest – ei mingeid allahüppamisi, käevigastamisi, vanemate joomarlust ega lõputut nuttu pruunide silmadega kaks aastat vanema poisi pärast. Eesti noortekate paremik!

Kadri Kiho “Endel ja Kati” (Päike ja Pilv)
Sotsiofoobist bussijuht Endli julgeks saamise teekond ühel kuumal suvepäeval, kui peatuste teadustaja Kati rivist väljas on. Illustratsiooni ja teksti suurepärane ja haakiv kooslus. Tähele maksab panna isegi raamatus esinevaid peatuse- ja tänavanimesid. Hea näide sellest, milline võiks olla üks üleni hea lasteraamat. 


Lapsepõlve auhinna žüriisse kuulusid lisaks kirjanik Triinu Laanele keele- ja kirjanduse õpetaja Piret Kimmel, mänguasjamuuseumi esindajana Marge Pärnits ja linnaraamatukogu esindajana Kristin Tohvre.


Žürii lähtus valiku tegemisel põhimõttest, et raamatus peituv lugu pakuks avastamisrõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele, et teos oleks kirjutatud ilusas emakeeles ning tekst, illustratsioonid ja kujundus moodustaksid ühtse terviku.


Täiendav info: laste- ja noorteosakonna juhataja Ädu Neemre tel 736 1389