Skip to content
Vaegnägijale

Raamatukogus on avatud näitus eesti ja kreeka kultuuripärandist Kaukaasias

Retrospektiivne ülevaade võtab kokku raamatu "Eestlased Musta mere rannikul" autori Marika Mikkori 40 aastase töö. Väljapanek annab ülevaate igihaljast Kaukaasia eestlaste ja kreeklaste temaatikast nii Marika Mikkori kui ka tema koostööpartneri Georgios Grigoriadise ekspeditsioonide, näituste ja publikatsioonide põhjal.

Tartu Linnaraamatukogu II korruse näituseruumis on avatud Marika Mikkori ja Georgios Grigoriadise näitus „Eesti ja kreeka kultuuripärand Kaukaasias“. Väljapanekut tutvustav üritus toimub 24. augustil kell 17 ja näitus jääb avatuks 17. septembrini.
Näha on 1990. aastate näituste plakateid, fotosid, artikleid. 20. sajandi alguses käisid Kaukaasias tervist parandamas ja inspiratsiooni ammutamas Eduard Vilde ja Anton Hansen Tammsaare, esile on toodud klassikute  tabavaid tsitaate. Näha on hilisemate autorite Lembit Võime, Kalju Saaberi jt teoseid, artikleid ajakirjadest Akadeemia, Tuna ja mujalt. Lugeda saab Kaukaasia eestlaste luuletusi esivanemate ja uue kodumaa kohta.

Kalju Saaber on kirjutanud, et eestlased asusid elama imeilusasse paradiisisaali, tegelikult oli see aga võitluses langenud rahvaste surnuaed. Kaukaasia asundused olid osa Tsaari-Venemaa koloniaalpoliitikast. Meenutamaks maa põliselanikke, on näitusel näha ka väike väljapanek abhaaside raamatuid, mis otsivad endale uusi omanikke!

Temaatikast võib eraldi esile tõsta Suhhumi 1914. aasta Kaukaasia eestlaste juubelilaulupeo, Kaukaasia eestlaste opteerumise ja kodakondsuse igihalja teema, ajakirjas "Tuna" ilmunud artikliseeria stalinismist.

Vanemaid eesti autoreid lugedes võib jääda mulje, et Suhhumi oli oma eesti poekesega suisa eesti linn. Tegelikult moodustasid kreeklased palju kaalukama rahvusrühma, neile kuulusid tööstusettevõtted, kultuuriasutused, kauplused jpm.

Nii ongi vaatamiseks väljas näituse kaasautori, Suhhumist pärit Georgios Grigoriadise rikkaliku fotomaterjaliga illustreeritud artiklid Suhhumi kreeklaste ajaloost. Suhhumi kreeklastest fotograafide Jevkarpidi ja Pimenidise juures käisid eestlasedki pildistamas. Kuid piirkonnas oli ka heal tasemel eestlasest fotograaf August Kaevats.

Näitus on pühendatud Kaukaasia Musta mere ranniku kuurordifotograafidele. Välja on pandud valik koopiaid ja üksikuid originaale nende loomingu paremikust. Näha on üle 100 aasta vanu postkaarte Sulevist ja Ülem-Lindast ning Suhhumist, mida oleks soov üle anda mõnele arhiivile või kollektsionäärile.  Üks väärtuslikumaid eksponaate on Eestist Sulevisse kaasa võetud kirikuraamat.
Veebinäitust saab vaadata Facebooki lehel Aastaring --https://www.facebook.com/media/set/?set=a.556277006286781&type=3

Täiendav info: Marika Mikkor, marikamikkor@gmail.com