Näitus "Rändavad lood: romad kirjanduses ja muusikas"
Näitus romadest kirjanduses ja muusikas on avatud Tartu Linnaraamatukogu peamaja (Kompanii 3/5) IV korruse vitriinides ja galeriis.
Eestis elab peale eestlaste ka mitmeid teisi rahvuseid, sealhulgas romad, kes on siinset kultuuripilti rikastanud juba sajandeid. Paraku teame romadest siiski üsna vähe. Sageli põhinevad meie teadmised pigem vanadel stereotüüpidel kui tegelikel faktidel.
Tänapäeval elab Eestis hinnanguliselt 500-1500 romat. Suuremad kogukonnad asuvad Harjumaal, Tartumaal, Valgamaal ja Ida-Virumaal. Kuigi romad on rahvus, kellel pole oma riiki, on neil siiski oma lipp ja hümn ning ainulaadne kultuuripärand. Samas on nad oskuslikult kohandunud kohaliku elu ja keelega, mistõttu ei pruugi me sageli neid märgatagi.
Kirjandus on üks olulisi aknaid, mille kaudu saame avastada teisi kultuure. Käesolev väljapanek toob teie ette eestikeelse kirjanduse, mis tutvustab romade ajalugu ja kultuuri. Siin leidub huvitavaid killukesi ja avastusi, mis aitavad paremini mõista selle ainulaadse rahvuse elu ja olemust.
Näitusel on kajastatud ka romade muusikat ning romadest inspireeritud muusikat ning muidugi ei puudu näituselt mustlastantsu puudutav osa.
Näituse koostasid tantsuõpetaja ja mustlastantsu grupi Romaška juhendaja Pille Priks ja raamatukoguhoidja Tiina Sulg.