Kirjandusfestival Prima Vista 2024 "Paremad ja halvemad tulevikud"
Tartu Linnaraamatukogu korraldatud ja/või koordineeritud kava festivalil.
Kogu kava vaata siit: https://kirjandusfestival.tartu.ee/sundmused/programm/
ESMASPÄEV, 6. mai
10.20-11.05 Ilmatsalu Põhikoolis (Kooli tee 5) külas Ketlin Priilinn. Ketlin Priilinna sulest on ilmunud raamatuid nii lastele, noortele kui ka täiskasvanud lugejatele ning ta on tõlkinud neli teost inglise keelest eesti keelde. Viimati valiti tema raamat "Väike raamatupoodnik Alice" kirjastuse Hea Lugu ajalooliste romaanide võistlusel äramärgitud tööks.
12.00 Tartu Linnaraamatukogu saalis
Kirjandusvõistluse „Lehekülg lehekülje haaval“ / „Seitenweise" Eesti finaal
Rahvusvahelise raamatuprojekti raames lugesid noored saksa keele õppijad Martin Museri romaani “Sest“/ "Weil" ja valmistasid ette vabas vormis (video, poetry slam, näidend või koomiks) loovtöö raamatust. Romaan „Sest“on psühhotriller võimust, vägivallast ja hirmust.
Eesti võistlejate loometöid esitletakse Tartus. Žürii otsustab, kes projektis osalenud õpilastest osaleb võitjate kohtumisel Berliinis.
Saksa Välismaise Koolihariduse Keskuse (ZFA) algatatud konkursi eesmärk on motiveerida noori keeleõppijaid saksa noortekirjandusega loominguliselt tegelema. Osalevad kooliõpilased vanuses 15 -18.
18.00 TYPA galeriis (Kastani 48f)
Saksa kirjaniku Julia von Lucadou autoriõhtu
Düstoopilise romaani „Kõrghoonesukelduja“ (Die Hochhausspringerin, Hanser 2018) autoriga vestleb TÜ õppejõud Hella Liira, tõlge eesti keelde Maarja Jakobson.
Autoriõhtu on osa Goethe Instituudi programmist „Uudishimu ministeerium".
TEISIPÄEV, 7. mai
10.15-11.15 "Elav raamatukogu" koolinoortele Tammelinna raamatukogus (Suur kaar 56). Elavas raamatukogus saab tutvuda nn elavate raamatutega ehk põneva eluloo või taustaga inimestega. Iga Elav Raamat räägib oma isiklikust kogemusest, elukutsest või huvialast väikestes gruppides, mitmes erinevas voorus. Raamatutega tutvumine aitab nende lugejatel avardab silmaringi, aga võib olla abiks ka tulevikuplaanide tegemisel. Eestis võeti "Elav raamatukogu" esmakordselt kasutusele 2006. aastal Euroopa Nõukogu kampaania "Kõik erinevad – kõik võrdsed" raames. Formaat töötati välja ja piloteeriti Roskilde muusikafestivali jaoks Taanis 2000. aastal, nüüdseks on see edasi levinud ja leidnud aina suuremat kasutust üle maailma.
Raamatulaada lavatelgis või selle ees Raekoja platsil
11.00 Päeva alustab Karlova lasteaia laste tervituskontsert.
11.15 Kunstituba kirjanikuga: lasteaialastel ja 1. klassi õpilastel on külas Epp Petrone, kes tutvustab oma uut raamatut „Kust tulevad muinasjutud?".
12.30 Kunstituba kirjanikuga: 2.- 4. klassi lastel on külas Anti Saar.
13.00 kogunemine Toomemäel toomkiriku varemete juures
Ajaloolis-kirjanduslik retk „Poola jäljed Tartus“
Teekonnal otsime märke Poola suhetest Tartu linna ja inimestega läbi mitme sajandi. Jalutuskäik kulgeb Toomemäelt läbi kesklinna botaanikaaia juurde (1,7 km).
Retke juhivad Ülo Treikelder Tartu Linnaraamatukogust ja Ants Siim Tartu Linnamuuseumist. Jalutuskäik on pühendatud kuningas Stefan Batory privileegide sh Poola lipu Tartule omistamise 440. aastapäevale!*
Toetab Poola Vabariigi Suursaatkond.
*1582–1625 oli Tartu Poola-Leedu ühisriigi (Rzeczpospolita) Tartu (Dorpat) vojevoodkonna pealinn, millele kuningas Stefan Batory andis 1583. aastal erilised privileegid ja 1584. aastal Tartu linna lipu värvid.
14.00-14.45 Karlova-Ropka raamatukogus (Tehase 16) külas Joel Jans. Joel Jans on eesti ulmekirjanik, kes on Eesti Ulmeühingu juhatuse liige, Ulmeajakirja Reaktor asutaja ja pikaajaline peatoimetaja. 2019. aastal pälvis Joel Jans raamatuga „Tondilatern” Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluse 2. koha ning oma esimese kriminaalromaaniga „Rõngu roimad” oli ta valitud Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali 2023. a. aastaauhindade nominendiks.
Raamatulaada lavatelgis või selle ees Raekoja platsil
14.15 Esinevad Just Tantsukooli lapsed ja noored
14.30 – 14.45 Ene Sepa raamatu „Eestluse valem” (Eesti Raamat) esitlus
15.00 Poola lipu päev: kellamäng poloneesiga, abilinnapea Raimond Tamme ning Poola Vabariigi Chargè d’affaires a.i. Anna Pełka sõnavõtud, rongkäik ülikooli peahoone juurde. Kuningas Batory mälestustahvli juures lillede asetamine.
15.20 Kirjastuse Mina Ise esitlus
15.40 Poola Vabariigi Suursaatkond ja ERM esitlevad Olga Tokarczuki ning Joanna Concejo teost „Kaotatud hing“. Adam Mickiewiczi Instituudi ja Eesti Rahva Muuseumi eestvõttel lugejateni toodud eestikeelne väljaanne on pühendatud UNESCO kirjanduslinn Tartule ja 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn Tartule.
16.00 – 16.20 Tantsupõimik „Olevikud ja tulevikud“
Esinevad Fakesnake, Vigased pruudid ning tantsu- ja joogastuudio Sansaara.
16.30 Kirjastuse Hunt esitlus
16.45 kirjastuse Ilmamaa esitlus
17.00 Eesti Ornitoloogiaühingu esitlus
17.15 Vabamõtleja OÜ esitlus
18.00 – 18.20 lavatelgi ees
Ühistants "Vihurimäe"
Kõik, kes armastavad tantsu on oodatud kaasa tantsima või kaasa elama!
17.00 Tänavateater Migro (Poola) etendus „Kajad“ purskkaevu ees Raekoja platsil
Etenduse räägib loo Poola idapiirialadest - sõjast, rändest, ümberasustamisest – sellest, mis veel hiljuti tundus olevat minevik.
Teater toob vaatajate ette sõnadeta etenduse, mis on üles ehitatud žestile, tantsule ja miimikale. Narratiivi loob muusika – instrumentaalpalad ja laulud näitlejate esituses.
Režissöör, stsenaarium ja muusikavalik: Monika Kozłowska
Koreograafia: Natalia Iwaniec
Lavastus ja kostüümid: Joanna Jaśko-Sroka
Esinejad: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła, Anastazja Kowalska, Kacper Lech, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński
Vt treilerit: https://www.teatrmigro.pl/en/spektakle-echa-en
Projekt on kaasrahastatud Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvuspärandiministri fondist programmi „Poola kultuur välismaal” raames, toetab Poola Vabariigi Suursaatkond.
19.00 TÜ raamatukogu konverentsisaalis (Struve 1)
Suur futuroloogiline kongress: Lydia Sandgren (Rootsi)
Romaani „Kogutud teosed“ (Samlade verk, 2020, e.k. 2022) autoriga vestleb kirjandusteadlane Esbjörn Nyström (Rootsi). Kirjandus- ja kunstivaldkonna intellektuaalide elu kirjeldav, salapärase kadumislooga looritatud perekonnasaaga ärgitab autorilt küsima: milline on kirjanduse ja kunsti, hariduse ja lugemise roll tulevikus?
Vestlus toimub rootsi keeles, sünkroontõlge eesti ja inglise keelde.Toetab Rootsi Suursaatkond.
KOLMAPÄEV, 8. mai
10.10-10.55 Tammelinna raamatukogus (Suur kaar 56) külas Mairi Laurik. Mairi Laurik on eesti ulmekirjanik ja ulmekirjanduse populariseerija, kelle raamat „Süsteem” valiti 2015. aastal Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel äramärgitud teoseks ja raamat „Novembriöö kirjad” saavutas 2016. aastal kirjastuse "Tänapäev" romaanivõistlusel 2. koha. Noorteromaanidest on Mairi Laurikult ilmunud raamatud „Mina olen Surm” ja „On aeg!”. Raamat „Mina olen Surm” saavutas 2016. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse "Tänapäev" noorsooromaanivõistlusel 1. koha.
10.30-11.15 Annelinna raamatukogus (Kaunase pst 23) külas Ene Sepp. Ene Sepp on avaldanud kokku 13 raamatut, millest viimane, noorteraamat "Eestluse valem" ilmus 2024. aasta alguses. Noor kirjanik on pälvinud mitmeid kirjandusauhindu. Viimati tunnustati tema raamatut "Lumelinnu surm", mis pälvis Hea Noorteraamat 2020 auhinna ning Lastekaitse Liidu noortekogu lemmiku preemia. Ene Sepp on Eesti Noortekirjanduse Ühingu asutajaliige.
13.00 Tartu Linnaraamatukogu saalis (Kompanii 3/5)
Tõlkija Tiina Kattel räägib leedu kirjaniku Ignė Zarambaitė loomingust. Kohapeal on võimalik osta Ignė Zarambaitė romaani „Süngete vete vaimud” (kirjastus Eesti Raamat).
14.00-15.00 "Elav raamatukogu" koolinoortele Karlova-Ropka raamatukogus (Tehase 16).
16.00 TÜ raamatukogu konverentsisaalis (Struve 1)
Suur futuroloogiline kongress: Julia von Lucadou (Saksamaa)
Düstoopilise romaani „Kõrghoonesukelduja“ (Die Hochhausspringerin / The High-Rise Diver) autoriga vestleb TÜ professor Raili Marling.
Koos otsitakse vastust küsimusele: kas (totaalne) jälgimis- ja (enese)kontrolliühiskond on juba reaalsus või tulevikustsenaarium?
Vestlus toimub inglise keeles, sünkroontõlge eesti keelde. Toetab Goethe Instituut Eestis.
NELJAPÄEV, 9. mai
12.00 Tartu Linnaraamatukogu ees (Kompanii 3/5).
„Kirjanduslikud seiklused mobiilirakendusega TartuFic” 7. - 8. klasside õpilastele
Mängu käigus läbivad võistkonnad mobiilirakenduse abil erinevaid sihtpunkte Tartu kesklinnas. Igas kontrollpunktis lahendatakse üks ülesanne. Mängu lõpetame Toomemäel.
Ootame osalema 3-liikmelisi meeskondi, igast klassist saab mängima tulla üks meeskond. Vaja läheb internetiühendusega nutitelefoni, kuhu saab alla laadida rakenduse "TartuFic - Tartu ilukirjanduses". Üritus kestab kuni 1,5 tundi.
Mängule registreerumine kuni 3. maini.
Info ja registreerimine: anu.amor-narits@luts.ee, tel. 7361390
19.00 kontsert „Tähendamissõna moonist” Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis (Lossi 15).
Adam Strug (Poola; vokaal, akordion) esitab Czesław Miłoszi tekstidele loodud muusikat. Teda saadab ansambel koosseisus: Szczepan Pospieszalski (trompet), Tomek Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabass) ja Mateusz Kowalski (trummid).
Prima Vista kontserdil esitatakse esmakordselt Adam Strugi originaalkompositsioone, mis on pühendatud silmapaistvale loojale ja Nobeli preemia laureaadile Czesław Miłoszile tema 20. surma-aastapäeva puhul. Kontserdi kestvus on üks tund.
Kontserdiga tähistatakse Euroopa Päeva.
Kontserdi korraldajaks on Adam Mickiewiczi Instituut.
Projekti on rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri-ja Rahvuspärandiministeeriumi fondist.
Partnerid: Poola Vabariigi Suursaatkond, Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Tartu Kultuuripealinn 2024, Tartu Ülikooli Skytte Instituut.
REEDE 10. mai
10.00-11.00 "Elav raamatukogu" koolinoortele Annelinna raamatukogus (Kaunase pst 23).
11.15-12.00 "Elav raamatukogu" koolinoortele Ilmatsalu raamatukogus (Kooli tee 5).
16.00 TÜ raamatukogu konverentsisaalis (Struve 1)
Suur futuroloogiline kongress: Isaac Rosa (Hispaania)
Romaani „Õnnelik lõpp“ (Toledo, 2023) autoriga vestleb TÜ külalislektor Francisco Espino. Isaac Rosa on oma romaanides vaadanud minevikku, käsitlenud meie aja hirme ja inimsuhteid, sh armastuse võimalikkust kaasaegses maailmas, ning on nüüd pööranud loomingus pilgu tulevikku.
Vestlus toimub hispaania keeles, sünkroontõlge eesti ja inglise keelde. Toetab Hispaania Suursaatkond.
16.30 Prima Vista „Too kaasa oma utoopia”: Olha Povoroznõki (UNESCO kirjanduslinn Lviv, Ukraina) ja Eike Epliku installatsiooni avamine Tartu Linnaraamatukogu keldris.
Näitused
Kirjandusfestivali Prima Vista kunstiprogramm
19.04 - 18.05.2024 Tartu linnaraamatukogu, II ja III korruse fuajee ning II korruse ilukirjanduse saal
Näitus: Muinasjutud Joanna Concejo illustratsioonis
„See on minu maailm II. Muinasjutud Joanna Concejo illustratsioonis“
Näitusel on Joanna Concejo poolt illustreeritud raamatud, mis on oma koha leidnud maailma muinasjuttude kunstipärandi laekas: „Metsluiged“ ja „Punamütsike“.
24.04 - 18.05.2024 Tartu Linnaraamatukogu IV korrusel muusikaosakonna galeriis ja saalis
Kalli Kalde Peruust inspireeritud graafika näitus „Loomise lood“.
Tartu Linnaraamatukogu näitus II korruse näituseruumis
2.05-31.05 Prima Vista raamatunäitus
„Tulevikutuled ja tulevikutuuled"