Skip to content
Vaegnägijale

2016 Tartus avatakse fotonäitus Mihkel Tilga aastail 1877-1887 tehtud unikaalsetest fotodest 

2016 Tartus avatakse fotonäitus Mihkel Tilga aastail 1877-1887 tehtud unikaalsetest fotodest 

18. mail kell 17 avatakse Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonna galeriis esimeste eesti soost kunstfotograafide sekka kuuluva Mihkel Tilga isikunäitus “Kunstnik sisemise valguse ja kaameraga aastast 1887”, mis kustutab Eesti fotograafiaajaloo valgeid laike ja annab tartlastele võimaluse näha unikaalseid ülesvõtteid maarahva elust.

Mihkel Tilk (1859-1890) oli üks esimesi eestlasi, kes pildistas talupoegi nende endi tavapärases keskkonnas. Kuni 1880. aastate lõpuni oli talurahva jäädvustamine fotodel aset leidnud pea eranditult ateljeeseinte vahel, kuhu minekuks aeti maha kulunud töövammused ja pandi selga linnariided. 

Ajaloolase Tõnis Liibeki doktoritöö «Fotograafiakultuur Eestis 1839-1895» järgi peaaegu puuduvad säilinud pärandi hulgas fotod tolleaegsest talupoegade igapäevasest eluolust. Mihkel Tilga kunstiliselt ja tehniliselt väga kõrgel tasemel fotolooming väärib ajaloolase sõnul seega esiletõstmist, kui teadaolevalt varaseim püüe Eestis talurahvast tema tavapärases elukeskkonnas jäädvustada.

Kahetsusväärselt noorena surnud päevapiltniku Mihkel Tilga tegevus oli kuni viimase ajani laiemalt teadvustamata, kuni Randivälja külaselts 2011. aastal Eesti Rahva Muuseumi materjalide hulgast tema esimesed fotod Tori vaatamisväärsustest avastas. 

Randivälja külas Pärnumaal sündinud Tilk kandis piltnikuna endas valgustusaja ideaale – usku ilu ja tarkuse jõusse, mida on võimalik fotokunsti abil talletada ja jagada. Pildiseerias, mis on lavastatud talurahva loomulikus keskkonnas aastal 1887, on hoolikalt komponeeritud  fotodel kesksel kohal sümbolid. Näitusel on eksponeeritud ka tema esimene teadaolev foto 1877. aastast.

Näituse koostajaks on Randivälja Külaselts. Näitusel eksponeeritavad fotod pärinevad Eesti Rahva Muuseumi, C. R. Jakobsoni talumuuseumi, Pärnu muuseumi ja Tori muuseumi kogudest. Näitust on varem eksponeeritud Mihkel Tilga sünnipaigas Toris ja Pärnu muuseumis.

Näitusega on seotud raamatusari «Randivälja lood», mille esimese väljaandena ilmus 2014. aastal Paul Raudsepa mälestusteraamat «Pulma Pauli pajatused 1924–1958» ja 2015.aastal «Tori kihelkonnakiriku kroonika. 17. sajand – 20. sajandi I pool». 

Tänapäeval, kus fotografeerimine on meie igapäevase elu osa, on see näitus ühtlasi hea võimalus saada piltide mõtestamiseks ja komponeerimiseks inspiratsiooni ühelt rohkem kui sajanditaguselt meistrilt.  Näitust saab Tartu Linnaraamatukogus vaadata 18. juunini.

Lisainfo: Mait Laas, Randivälja Külaselts,  mait.laas@nukufilm.ee