2015 Tartu Linnaraamatukogus esitletakse uusi tõlkeid poola keelest
27. jaanuaril kell 18 esitlevad Tartu Linnaraamatukogu saalis uusi tõlkeid poola keelest kirjastaja ja tõlkija Hendrik Lindepuu ning kirjanduskriitik Mihkel Kunnus. Esitletakse juba eelmise aasta lõpus ilmunud Leszek Kołakowski esseekogu “Revolutsioon kui ilus haigus. Arutlusi totalitarismist, vasakpoolsusest, kommunismist, demokraatiast – aga mitte ainult” ning päris värsket Stanisław Ignacy Witkiewiczi näidendikogumikku “Hullumeelne ja nunn: 14 pöörast näidendit”.
Poola tuntud filosoof Leszek Kołakowski on Eestis populaarsuse võitnud Hendrik Lindepuu tõlkes ilmunud raamatutega “Miniloengud maksiprobleemidest” (e. k. 2007) ja “Mida küsivad meilt suured filosoofid”(e. k. 2012). Viimane neist koosnes kolmekümnele suurele Euroopa filosoofile – Sokratesest Jaspersenini – pühendatud esseedest. Igas essees võttis autor vaatluse alla filosoofi õpetuse ühe olulise probleemi ja esitas lugejale mõned intrigeerivad küsimused.
Kogumik “Revolutsioon kui ilus haigus” sisaldab 26 Kołakowski esseed, kus kriitilise käsitluse all on nii totalitarism kui ka demokraatia. Aastatel 1956 – 2003 kirjutatud esseed näitavad ka marksistliku revisionisti ümberkujunemist konservatiivseks mõtlejaks.
Stanisław Ignacy Witkiewiczi (1885–1939) näidendid on iroonilised ja grotesksed, need balansseerivad naljaka ja õudse piiril. Witkiewiczi draamades on koos elumüsteeriumi tajumine, sotsiaalne ja poliitiline visioon ning lõpuks aukartuseta võllahuumor (lastele, nõrganärvilistele ja ajateenijatele keelatud).
Witkiewiczi näidendites armutakse meeletult ja vihatakse veel meeletumalt. Piinatakse ennast ja teisi, peamiselt vaimselt, aga vahel ka füüsiliselt. Sündmusterohkus, äkilised süžeekäänakud, ettearvamatud muutused faabulas – see kõik meenutab hallutsinatsioone või unenägu, ent samuti hästitöötavat mehhanismi – Witkiewicz valdas täiuslikult draamakirjutamise kunsti.
Esitlusel on müügil raamatud sõbrahinnaga. Kõik huvilised on oodatud. Esitlus toimub koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga. Raamatute väljaandmist toetasid Poola Raamatu Instituut ja Eesti Kultuurkapital.
Täiendav info: Hendrik Lindepuu e-post hendriklindepuu@gmail.com