Skip to content
Accessibility

2014 Prima Vistal astub üles saksakeelse kirjanduse särav täht Katja Petrowskaja

2014 Prima Vistal astub üles saksakeelse kirjanduse särav täht Katja Petrowskaja

Austria Suursaatkonna ja kirjandusfestivali Prima Vista kutsel esineb 7. mail Tartus ja 8. mail Tallinnas ukraina juurtega saksakeelse kirjanduse uus särav täht Katja Petrowskaja, kes võitis 2013. aastal katkendiga debüütromaanist „Võib-olla Esther“ (Suhrkamp, 2014) saksakeelse kirjanduse ühe mainekama, Ingeborg-Bachmanni-auhinna.


Katja Petrowskaja sündis 1970. aastal Kiievis, õppis aastatel 1987-1992 Tartu Ülikoolis Juri Lotmani juures kirjandust ja kaitses Moskvas doktorikraadi. 1999. aastal siirdus ta koos abikaasaga Berliini, kus teeb ajakirjanikuna kaastööd vene ja saksa meediaväljaannetele. 
Kuigi Petrowskaja on pärit Ukrainast ning hakkas saksa keelt õppima alles 26-aastaselt, on just tema eriliselt nõtke, assotsiatiivne ja väljendusrikas keelekasutus pälvinud rohekesti tunnustust. Kriitikud on Petrowskaja kohta öelnud, et tema looming on saksa keelele ja kultuurile tagasi andnud sellele kunagi iseloomulikuks peetud idapärase mitmekesisuse, maailma, milles segunevad saksa, slaavi ja juudi kultuur. 
Petrowskaja peab ise oma kõige olulisemateks mõjutajateks nõukogude, vene ja juudi traditsioone. Samas on ta öelnud, et saksa keeles kirjutamine aitab tal vabaneda idaeuroopa-juudi ohvri-identiteedist, mille vene emakeel talle kohati peale surub. Seeläbi tekib omalaadne stereo-efekt, mis võimaldab tal rääkida tänapäevase Euroopa positsioonilt, päritolust sõltumata. 
Lühikestest lugudest koosnevat romaani „Võib-olla Esther“, mis on Petrowskaja seni ainus ilukirjandusteos, on kriitikute poolt peetud üheks kergemaks ja samas ka üheks targemaks tekstiks, mis holokausti kohta kirjutatud. Selles rekonstrueerib autorile sarnanev mina-jutustaja oma esivanemate elu- ja saatuselugusid, käib nendega seotud paikades, elab empaatiliselt läbi nende hirme ja lootusi ning põimib need kokku refleksioonidega oma kaasajast, tänasest Euroopast. Tulemuseks ei ole mitte ainult hingekriipiv perekonnalugu, vaid ka 20. sajandi Euroopa ajaloo kõnekas panoraam. 
Esimene peatükk raamatust “Võib-olla Esther” ilmub ajakirja Akadeemia mainumbris. Kohtumised Katja Petrowskajaga toimuvad 7. mail kell 17 Tartu Linnaraamatukogu saalis ja 8. mail kell 17 Eesti Rahvusraamatukogus. Kirjanikuga vestleb TLÜ õppejõud Ave Mattheus.
Täiendav info: Linda Jahilo (festivali saksakeelse programmi koordinaator) tel 736 1374, 53 402168, kirjaniku kohta Ave Mattheus, e-post: ave.mattheus@tlu.ee