Skip to content
Accessibility

2015  Saksa kirjanik David Wagner tuleb Prima Vistale

2015  Saksa kirjanik David Wagner tuleb Prima Vistale

Päev enne kirjandusfestival Prima Vista ametlikku algust esineb Tartus saksa moodsa kirjanduse meister David Wagner. Loomingus huumorit ja melanhooliat ristav Wagner on auhindu noppinud nii Leipzigi kui Pekingi raamatumessidelt.

David Wagner on sündinud 1971 Andernachis Reinimaal. Ta on õppinud kirjandusteadust ja kunstiajalugu nii Bonnis, Berliinis kui ka Pariisis ning elab vabakutselise kirjanikuna Berliinis.

 Autor sai tuntuks oma esikteosega, 2000. aastal ilmavalgust näinud romaaniga „Minu öösinised püksid“ („Meine nachtblaue Hose“). Järgnesid jutustused, luuletused ja kolumnid ajalehtedes. 2009. aastal ilmus Wagneri supermarketi-romaan “Neli õuna” (“Vier Äpfel”), mille järel kriitikud kiitsid autorit kui argielu mütoloogi ja tervapilgulist vaatlejat.  Wagneri esseekogumikud “Mis värvi on Berliin” (“Welche Farbe hat Berlin”, 2011) ja “ Müüripark” (“Mauer Park”, 2013) on moodsa Berliini teejuhid edasijõudnutele. Autor flaneeris Berliini tänavatel, istus kohvikutes ja tantsis baarides sajandivahetuse eel ja uuesti kümme aastat hiljem ning pani nähtu ja kogetu kirja.

 David Wagneri enim tõlgitud ja tähelepanu pälvinud raamatu “Elu” (“Leben”, 2013) andis eelmisel sügisel välja kirjastus Hea Lugu Piret Pääsukese tõlkes. Raamat võitis ilmumise järel Leipzigi raamatumessi auhinna ning eelmisel aastal kuulutati “Elu” Pekingi raamatumessil aasta parimaks tõlketeoseks. See on elutark ja liigutav lugu 30. aastates mehe elu ja surma piiril balansseerimisest, armastusest ja surmast, elutahtest ja tänapäeva meditsiini võimalustest. 

Teema on raske, kuid raamatut on kerge lugeda, sealt ei puudu isegi huumor. Loomulikul kombel vahelduvad optimism ja masendus, soov elada ja surra eksisteerivad paralleelselt. Elu haigusega kirjeldatakse täpselt, kuid distantseeritult ja isegi irooniliselt.

Kirjanik Eugen Ruge on raamatu kohta öelnud: “Ma pole veel iial kuulnud kedagi haigusest niimoodi rääkimas: kergelt, täpselt, distantseeritult ja samas – see on lausa mõistatus – nii tulvil melanhooliat. David Wagneril on sedalaadi huumor, mis saab olla vaid inimesel, kes on teadvustanud surma”.

2014. aasta lõpus ilmus Wagneri värskeim raamat “Siinpool ja sealpool. Kaks saksa lapsepõlve” (“Drüben und drüben”),  mis on kirjutatud kahasse põlvkonnakaaslase Jochen Schmidtiga. Wagner kirjeldab oma lapsepõlve Lääne-Saksamaa  linnakeses ja  Schmidt Ida-Berliinis, ning jääb lugeja otsustada, kui sarnased või erinevad need lapsepõlved olid. Lapsepõlvekirjeldused (magamistoast koolivaheaja reisideni) lõpevad aastaga 1989, mil langes Berliini müür.

Kriitikud tõstavad esile Wagneri keelelist virtuoossust, lihtsat ja köitvat stiili ning kiidavad tema meisterlikke kirjeldusi ja mõjusaid detaile.  Wagneri mõjutajana nähakse suurmeister Marcel Prousti ja teda peetakse fenomenoloogilise lähivaatluse meistriks. Wagner on justkui oma aja kroonika kirjutaja: tema teostes vahelduvad täpsed kirjeldused mälestuste tulvaga, lugemise teevad nauditavaks kerge huumor ja kummaline melanhoolia.

David Wagner astub publiku ette kirjandusfestivali Prima Vista eelõhtul, 5. mail Tartu Ülikooli Raamatukogus ja 7. mail Eesti Rahvusraamatukogus. Tema esinemised kuuluvad ka festivali Saksa Kevad programmi.  Kirjaniku külaskäiku toetavad Goethe Instituut Eestis ja Tartu Saksa Kultuuri Instituut.

 

Täpsem info:

Linda Jahilo

Prima Vista saksakeelse programmi koordinaator

53 40 21 68, E-post: linda.jahilo@luts.ee